ניקיון לאחר שיפוץ

קשה להימנע מהצורך בניקיון לאחר שיפוץ כלשהו בבית, בין אם מדובר בדירה שלמה או רק בחלק. המאמר הבא נועד לסייע לכם לעשות זאת נכון!

קשיים נפוצים בניקיון לאחר שיפוץ

קיימים מטבע הדברים סוגים שונים של שיפוצים, שלא לדבר על סוגי חומרים שונים בהם משתמשים המשפצים. עם זאת, עדיין ניתן לשים את האצבע על כמה בעיות עיקריות וכלליות שבהן נתקלים אנשים בעת ניקיון הדירה לאחר שיפוץ קל או מאסיבי. ננסה להזכיר כמה מהן:

  • שאריות צבע – הבעיה הטריוויאלית ביותר המאפיינת דירות לאחר שיפוץ היא כתמי צבע על הרצפה, או כתמי צבע שגלשו ממקומם בעת הצביעה.
  • שאריות גבס, טיח, רובה, בטון ועוד – גם חומרי מילוי ובניה למיניהם נוטים להדבק לרצפה או לקירות, בייחוד לאור תכונתם להידבק מהר ובקלות.
  • אבק מסוגים שונים – אבק יכול להיגרם ממגוון גורמים הקשורים לשיפוץ וביניהם שיוף חומרים שונים, בנייה וכד’. חשוב לזכור כי גם חלקיקי אבק יכולים להידבק לרצפה.

נוסף על כלל סוגי הלכלוך הנפוצים שהוזכרו כאן, קיימים גם קשיים נוספים הקשורים לאילוצי בעלי הדירה, כגון:

  • לחץ להיכנס לדירה – בעת מעבר לדירה חדשה ומשופצת, קיים לעיתים מרווח זמן קצר בין סיום השיפוץ לבין הצורך במעבר שלעיתים לא מספיק לניקיון יסודי של הדירה.
  • שיבוש פעילות אזורים מסוימים בבית – לעיתים השיפוץ הנו רק באזור מסוים בבית, אולם הוא בהחלט משבש את התנהלות הבית כאשר לכלוך גולש גם לאזורים שלא שופצו כמו חדרים, חלונות ועוד.
  • ילדים קטנים בבית ורגישויות – כאשר גרים בבית ילדים קטנים או אנשים רגישים לחומרים מסוימים, הצורך בניקיון הדירה לאחר השיפוץ הוא משמעותי ביותר ונעשה אף דחוף יותר מהרגיל.

אופציה א’: ניקיון עצמי

תחילה נציין כי לא כל לכלוך קשה או עקשן מומלץ לנקות באופן עצמאי, אולם אכן קיימים כתמים שטחיים וכד’ שניתן “לפתור” אותם לבד בעת הניקיון לאחר שיפוץ. נתחיל בטיפים שימושיים לניקיון: גם אם אתם לחוצים להיכנס לדירה החדשה עקב אילוצים למיניהם, חשוב לדחות את הכנסת הרהיטים הביתה כמה שיותר. אולם, במידה ואתם חייבים להכניס אותם לדירה טרם סיום הניקיון, הקפידו לעטוף אותם היטב, בהתאם כמובן לרמת הניקיון הדרושה. לאחר מכן, נסו לנקות תחילה (את מה שתוכלו) במים. ניקיון במים חמים יוזכר בקצרה בהמשך, אך חשוב שתדעו כי גם ניקיון רגיל עם סמרטוט יכול להות מאוד אפקטיבי. אגב, ליתר ביטחון, חשוב מאוד לא לשפוך מים על ריצוף חדש! בעת הניקיון, ייתכן בהחלט וחומרי הבנייה או השיפוץ טרם התייבשו ולכן שפיכת מים יכולה לפגום בשיפוץ שנעשה.

באשר לאותם לכלוכים נפוצים שהוזכרו, חשוב לדעת כי כתמים רבים של צבע קיר ניתן לנקות מהרצפה בעזרת מים חמים המושרים על הכתם לכמה דקות. עם זאת, לא כל צבעי הקיר יכולים לרדת בדרך זו ולכן מומלץ לבדוק את סוג הצבע לפני ניסיון ההורדה, בעיקר כדי לחסוך זמן ומאמץ. שנית, ניתן אף להשתמש בשפכטל מקצועי לשם הורדת כתמים עקשניים במיוחד מהרצפה, או שאריות של רובע וכו’.אולם בעת השימוש בשפכטל, יש לנהוג בזהירות רבה על מנת למנוע נזקים לבלטות. אגב, כתמים קטנים יותר ירדו עם צמר גפן או ספוגיות למיניהן.

באשר לרובה או לחומרי מילוי, חשוב שתדעו כי קיימים מוצרי ניקוי ייעודיים לשאריות כאלה המיועדים כמובן לשימוש עצמאי. לצד זאת, במידה ואינכם בעלי ניסיון בנושא, ניתן להתייעץ עם בעל מקצוע ואף עם המוכר בחנות בה תרכשו את החומר על מנת למנוע טעויות. שכרו, כי לרוב מדובר יהיה בחומרים כימיים רעילים שיצריכו שימוש בחכמה, בעיקר כאשר יש ילדים בבית.

במקרה של אבק, נדמה לכאורה כי מדובר בלכלוך שיחסית קל להוציאו בניקיון לאחר שיפוץ, והאמת שפעמים רבות ההנחה הזו נכונה. אולם, חשוב לו לציין כי האבק המצטבר על הרצפה יכול להיות עשוי מחומרים שונים ששימשו לשיפוץ ביתכם, למשל עץ, מתכת, גבס ועוד. לכן, הקפידו על ניקיון יסודי ובייחוד, כאשר יש ילדים בבית.

אופציה ב’: הזמנת שירותי ניקיון מקצועיים

כמו שהסברנו בהרחבה בפסקה הקודמת, ייתכן מאוד שתוכלו לנקות את הבית בעצמכם לאחר שיפוץ. אולם, קיימים מצבים בהם אנשים יעדיפו להזמין דווקא חברת ניקיון מקצועית שתעשה עבורם את העבודה נאמנה. מדוע? ראשית, מכיוון שניקיון דירה לאחר שיפוץ הוא לא תמיד פשוט וגוזל זמן רב. לא כולם יכולים לקחת יום או כמה ימי חופש המיועדים לניקיון לאחר שיפוץ, במיוחד כאשר סידור הדירה מצריך בעצמו יום חופש אחד לפחות. מעבר לכך, לא כולם יוכלו לגייס את “כוח האדם” המתאים לניקיון יעיל וזריז, שמצריך לעיתים כמה ידיים עובדות.

שנית, קיימים מקרים ספציפיים בהם אזור בדירה יצטרך טיפול מקצועי יותר, כגון רצפות מיוחדות או רצפת פרקט, רהיטים יקרים שהתלכלכו בעת השיפוץ החלקי של הבית, וכן הלאה. מקרים כאלה יצריכו ממילא חברה מקצועית שבראש ובראשונה, תדע לשמור לכם על הבית ללא פגע בעת הניקיון לאחר שיפוץ.

ובכן, היעזרות בשירות חיצוני היא חיונית במקרים מסוימים של ניקיון לאחר שיפוץ, אך עדיין קיים הצורך בבחירה חברה מתאימה ומיומנת מספיק לביצוע העבודה. לכן, קיימים כמה פרמטרים עיקריים בהם יש להתחשב בעת בחירת חברת ניקיון מקצועית לעבודה זו:

  • אופי הניקיון הנדרש והיקפו – גודל הדירה, סוג הלכלוך, הימצאות רהיטים יקרי ערך בדירה וכד’. זכרו כי חשוב לבחור בחברה איכותית בעלת ניסיון, מכשור וכוח אדם מתאים.
  • דדליין למעבר לדירה –חברה מקצועית תעשה את העבודה הרבה יותר מהר ברוב המקרים, מאשר הדיירים עצמם, דבר המקל על מעבר מהיר לדירה.

בכל מקרה, במידה וקיים חשש לפגיעה ברצפות, ברהיטים וכד’, עדיף לפנות לשירות מקצועי ואמין שיעשה עבורכם את העבודה.

לסיכום, נאחל בהצלחה רבה בשיפוץ ובניקיון הדירה!

גודל גופן - +
רווח בין שורות - +
החלפת גופן
הדגשת קישורים
ניגוד צבעים
היפוך צבעים